Tattoo Tarihi


İnsanlık Varolduğu andan itibaren ihtiyaçlarını karşıladıkça, ikincil ihtiyaçlarını karşılamaya yönelerek, vücudunu süslemeye bunu yaparken de anlam yüklemeye başlamıştır.

Günümüzde bulunan ilk dönemlere ait kalıntılara, sonrasında özellikle yerlilerde yoğun karşılaşılan bu sanatın geçen yüzyıllarda Asya kökenlilerden keşiflerle Amerika’ya oradan Avrupa’ya yaygınlaştığı gözlemlenmiştir.

Günümüzde yapım şekli ve mantığı değişmiş olsa da genelinde insanların bu konudaki bakışı çok çeşitlilik gösterir. İnsanlarda, yeni çağda Dövme ve Piercing yaptırım şekli Vücudu Süsleme Sanatı olarak algılayarak, anlamsal özelliği dışında vücudu süsletmek amacı mevcuttur.

Geleneksel mantıkta azda olsa acıya kafa tutmak, etnik bir takım anlamlarla birlikte yapılan toplumlarda statü ve konum bildirdiği de görülür. Bunun yanı sıra dövme ve Piercing kendini ifade edebilmekte güçlü bir silahtır. Hem de psikolojik ve fizyolojik bir silah.

Bilgilendirme


Dövme yaptırmak isteyen herkes, kendine 2 saat vakit ayırması gereklidir. Bunun 30 dk.sı konu hakkında bilgi almak, geri kalanı ise desen araştırması yaparak sonuca varmaktır.

Sterilizasyon,Estetik uygunluk,psikolojik bakış açısı dikkat edilecek hususlardır.