Dip Tattoo Piercing Stüdyosu Mesleki Eğitim Programı


A) DONANIM

Yüksek buhar basıncı kullanılarak maddeleri Sterilize etmek için kullanılan cihazdır. Doğru otoklav kullanımı ile buhar sterilizasyonu aletlerin steril olmasını emin kılmanın en etkili yöntemidir. Bunun yanında doğru prosedürler izlenmelidir. Otoklavlar kirli aletleri sterilize etmezler. Kullanılan tüm aletler mükemmel bir şekilde temizlenmeli ve otoklava yerleştirilmeden önce durulanmalıdır.

Temizlik ılık su-fırça ile ve deterjanla yapılabilir ama bu temizliğin ultrasonik yıkama cihazı ile yapılması önemle tavsiye olunur çünkü böyle bir temizlik elle yıkamaktan 14 kez daha iyi temizler. Bütünlüğü bozulmuş cilde temas eden ve cildin içine konacak olan tüm aletler ve mücevherat üreticilerin sterilizasyon prosedürünü izleyerek onaylanmış bir otoklavda sterilize edilmeli ve sterilize şartlarda depolanmalıdır.

Kuru ısı sterilize edicileri, kuru ısı fırınları, küçük cam kürelerden elde edilen sterilize ediciler, su ısıtıcıları ve ultraviole (mor ötesi) ışın kutuları güvenilir sterilizasyon yöntemleri değildir ve kullanılmamalıdır. Alet ve malzemelerde yıpranma ve bozulma yapmayan bu sterilizasyon işlemi 1,1 Bar 121 'C ile 2,2 Bar 134 'C arasında gerçekleştirilir.

Cihazyn çalışma esnasında distile (damıtılmış) su kullanılmalıdır. Yukarıda belirtilen sıcaklık ve basınç değerlerine ulaşıldıktan sonra en az yarım saat malzeme sterilizasyonu sağlanmalıdır. Bu cihazın kullanma talimatı üzerinde veya yanında asılı bir liste halinde bulundurulmalıdır.

Dövme ve Vücuda takı yapmada kullanılan alet ve cihazları sterilize etmeden önceki yıkama işlemini gerçekleştirilen ultrasonik yıkama cihazıdır. İşyerinde çalışan her iki sertifikalı sanatçı için bir adet bulundurulmalıdır. Bu cihazın teknik özelliği; cihazın içine konulan distile suya çok yönlü dalgalandırma veya titreşim vererek Dövme ve Vücuda takı yapma işlemlerinde kullanılan bütün aletlerin özelikle dövme işleminde kullanılan işne, uç ve tutacak başlıklar ile vücuda takı yapma işleminde kullanılan makas ve penslerin en ince detayına kadar yıkanabilmesini sağlamaktır.

Cihazın içindeki suyu ısıtma özelliği ile daha iyi yıkama elde edilir. Ayrıca bu cihaz vasıtası ile, çok renkli dövme işlemleri esnasında koyudan açığa doğru uygulanan renk geçişlerinde dövme makinesinin uçlarında bulaşmış olarak bulunan bir önceki renge ait boyaların giderilmesi çok daha kolaydır. Bu cihazı kullanırken, kullanım amacına göre, cihazın içine daha önceden konulan suyun ve kullanılan plastik kapların bir önceki işlem veya müşteri ile herhangi bir bağlantı olmamasına dikkat edilmelidir.

Dövme Makinesi
Genellikle elektrikle çalışan, bütün parçaları paslanmaz olan, ucuna takılabilir iğne, uç ve başlıklar mekanizması bulunan, yay ve vidalar vasıtasıyla ucuna takılan iğne veya iğne gruplarının ileri geri hareket etmesini sağlayan bir alettir. Her sertifikalı sanatçının en az iki adet çalışır vaziyette dövme makinesi olmalıdır. Uygulama esnasında boya veya kandan korunması için tek kullanımlık plastik bir madde (streç film vs) ile kaplanmalıdır. Kullanılmadığı zamanlarda da yine plastik vs bir madde ile kaplanarak saklama kaplarında muhafaza edilmelidir. Uygulama işlemi esnasında herhangi bir sorunla karşılaşmamak için sanatçıların bu makinenin bütün aksamların ve çalışma sistemini çok iyi öğrenmeleri gereklidir.

Bu aletin uygun volt ve amperde set edilmesi aletin ömrü açısından ve uygulama işlemi esnasında bazı sorunlarla karşılaşılmaması bakımından önem taşır.


Dövme İğnesi
Dövme işlemi için özel üretilmiş, paslanmaz çelikten, tek kullanımlık iğne topluluğudur. Dövme iğneleri dağıtıcı firmalardan steril edilmiş ve paketlenmiş olarak satın alınabilirler veya sanatçıların kendileri tarafından hazırlanıp otoklavda sterilize edildikten sonra el değmeden paketlenebilirler. Her sanatçının kendi uygulama tarzına göre iğneler, tekli, üçlü, beşli, yedili, dokuzlu, flat, magnum vs. şeklinde hazırlanırlar. Bunun için sanatçılar lehim makinesi ve diğer aletleri kullanırlar. Hazırlanan bu iğneler tek kullanımdan sonra iptal edilip tıbbi atık kutusuna atılırlar. Her işletmede en az bin adet açık iğne bulundurulmalıdır.

İğne Transfer Barı

Dövme makinesi ile iğne arasındaki bağlantıyı sağlayan çubuktur. Paslanmaz ve sterilize edilebilir yapıda olmalıdır. Dövme iğneleri transfer barına lehimleme şeklinde bağlanırlar. Genellikle ucuna iğne lehimlenmiş olarak satın alınabilirler veya sanatçılar önceden hazırladıkları iğne veya iğne toplulukların bu barlara lehimledikten sonra otoklavda steril edip el değmeden paketlerler.

Bu iğne transfer barları tek kullanımlık değildir. Sanatçılar tarafından tekrar yeni iğneler lehimlenir. Otoklavda steril edildikten sonra tekrar kullanılabilirler. İş yerinde her sanatçı için en az 100 adet iğne transfer barı bulundurulmalıdır.

Dövme yapılırken dövme makinesinin en ucuna takılan paslanmaz çelikten, yıkanabilir ve sterilize edilebilir alettir. Her uygulamadan sonra otoklavda sterilize edilip saklama kaplarında muhafaza edilmelidir. Bu uçlar, yapılan dövme işlemine ve sanatçının uygulama tercih tarzına göre iğne veya iğne topluluklarının oluşturduğu kalınlık ölçüt alınarak ince uç, orta genişlikteki uç veya kalın çıkış genişliğindeki uç şeklinde satın alınıp kullanılırlar.

Kullanılacak olan iğne veya iğne gruplarına en uygun uç takılması yapılan dövme işleminin başarı şansını arttırır. Her uygulamadan sonra bu uçlara sıcak su ve deterjan kullanılarak fırçalama işlemi uygulanır. Daha sonra ultrasonik yıkama cihazında yine deterjan ve sıcak suyun içinde mikro seviyede yıkanmaları sağlanır. En sonunda da otoklavda sterilize edilirler. İş yerlerinde her sanatçı için on adet uç bulundurulmalıdır.

Dövme yapılırken, dövme makinesine takılan bu başlık paslanmaz çelikten yıkanabilir ve sterilize edilebilir olması gereken bir alettir. Her uygulamadan sonra bu uçlara sıcak su ve deterjan kullanılarak fırçalama işlemi uygulanır. Daha sonra ultrasonik yıkama cihazında yine deterjan ve sıcak suyun içinde mikro seviyede yıkanmaları sağlanır.

En sonunda da otoklavda sterilize edilip saklama kaplarında muhafaza edilmelidir. İş yerlerinde her sanatçı için en az dört adet tutacak başlık bulundurulmalıdır.

Kişiye rahat pozisyon verebilecek, acil durumlarda müdahaleyi engellemeyecek yapıda silinebilir ve yıkanabilir maddeyle kaplı, üzerinde her kişi için değiştirilebilir kağıt örtü kullanılan yatak, koltuk veya işlem yapılacak bölgenin özelliğine göre de sandalyedir. Müşteriye uygulanan her işlemden sonra dezenfekte edilmelidir.

Boya Kabı

Uygulama işlemi esnasında her müşteri için tek kullanımlık ve steril olan boya kaplarıdır. Bu kaplar tek kullanımlık olduğundan, boyaların sadece yeteri kadar kullanılmasını ve diğer müşteri ile hiçbir bağlantı olmamasını sağlamak açısından her işyeri için gerekli malzemelerdir. Her kullanımdan sonra muhakkak atılmalıdırlar. Dövme işlemi esnasında tekrar boya ilave edilmesi gerektiği zaman yeni boya kapları kullanılmalıdır. İşyerlerinde yedekli olarak en az 1000 adet bulundurulmalıdırlar.


Boya Kabı Metali


Dövme işlemi esnasında içinde boya bulunan boya kabı ve kaplarının sabitliğini sağlamak açısından, üzerinde bulunan boşluklara yerleştirildiği, paslanmaz çelikten yıkanabilir ve sterilize edilebilir olması gerekli bir malzemedir. Uygulama işlemi esnasında ayrıca streç film vs ile kaplanmalıdırlar. Her uygulama işleminden sonra deterjanlı sıcak su ile fırçalama işlemi yapıldıktan sonra otoklavda sterilize edilmelidirler. Kullanılmadığı zamanlarda saklama kaplarında muhafaza edilmelidirler. İşyerlerinde en az 5 adet bulundurulması gereklidir.

Ağır metaller ve alerjik potansiyeli olmayan, cilt altında nekroz oluşturmayacak dövme işlemi için özel üretilmiş boyalardır.

Boyalar; bu sektördeki dağıtıcı firmaların haricinde hiçbir yerden satın alınmamalıdır. Boya şişelerinin üzerinde üretici firmaların adı, kullanma talimatı, son kullanma süresi ve saklama koşulları bulunmalıdır.

Günümüzde alkol bazlı ve subazlı olmak üzere iki çeşit boya vardır. Bu boya maddelerinin hazır ve seyreltilmiş olarak satın alınması tercih edilmelidir. Bir müşteri için kullanılan boya maddesi diğer bir müşteri için kullanılmamalıdır.

Pedal

Dövme işlemi esnasında kullanılan bir cihazdır. İçinde bulunan bir yay ve açma-kapama devresi sayesinde elektrik akımının istenildiği takdirde dövme makinesine ulaşmasını sağlayan bir cihazdır. Ayak basarak çalıştırılan bu cihazın çalışma mekanizmasının her dövme sanatçısı tarafından öğrenilmesi gereklidir.

Uygulama işlemi esnasında her müşteri için bu cihazın plastik bir madde ile kaplanması gereklidir. Arıza yapma riski olduğundan işyerlerinde her sanatçı için en az iki adet bulundurulmalıdır.


Adaptör


Dövme sanatçılarının kullandığı bu cihaz, dövme makinesine gelen elektriğin volt ve amperini ayarlayan bir cihazdır. Her dövmecinin bu cihazın çalışma sistemini öğrenmesi gereklidir. Arıza yapma riskine karşılık her sanatçı için stüdyolarda iki adet bulundurulmalıdır.

Uygun adaptör seçilmesi dövme makinesinin çalışma verimini arttıracaktır.

Vücuda dövme ve takı işlemlerinde, gerek cilt, gerekse çalışma yüzeyi teçhizat ve takılarda dezenfekte edici olarak kullanılırlar. Alkol, bazı klor türevleri, Povidone-Iodine ürünleri vs gibi antiseptik maddeler ekseriyetle kararsızdırlar ve genellikle organik bulaşıcılar tarafından etkisiz hale getirilirler. (Kan, doku ve diğer vücut salgıları gibi)


Bu nedenle antiseptik maddeler taze olarak hazırlanmalı ve üreticinin talimatlarına göre uygulanmalıdır. Doğru konsantrasyonu kullanmak zorunludur. Bu maddelerin kişilerde alerji yapma potansiyeli unutulmamalıdır. Ayrıca bu maddelerin son kullanma süresine ve saklama koşullarına uyulmalıdır.


Vazelin


Cilt kimyası için çok uygun bir madde olan vazelin, yumuşatıcı olarak dövme sanatçıları tarafından sıklıkla kullanılır. Bu yumuşatıcı maddenin kullanımı esnasında muhafaza kabından, işlem için gereken miktar alınırken tahta spatula vs gibi malzemelerden yararlanılmalıdır.

Vazelin, yağ içeren bir madde olduğundan, ısı, ışık gibi faktörlerden etkileneceğinden ve vücut için zararlı hale geleceğinden dolayı son kullanma süresi ve saklama koşullarına uyulmalıdır.

Kullanılacak malzemenin steril veya nonsteril olarak muhafaza edileceği kaptır. Yıkanabilir, sterilize edilebilir, paslanmaz çelikten yapılmış olmalıdır. Malzemelerin içinde muhafaza edildiği zamanlarda sürekli olarak kapağı kapalı olmalıdır.

Her işletmede en az beş adet bulundurulmalıdır.

Ağız Maskesi

Her uygulama esnasında giyilmesi zorunlu malzemedir.


Önlük

Her uygulama esnasında giyilmesi zorunlu malzemedir.


Kağıt Örtü

Uygulama işlemi esnasında, uygulama yatağına, koltuğuna veya sandalyesine serilecek kağıt vs malzemeden yapılmış örtüdür. Tek kullanımlık olmalıdır.


Işıklı Büyüteç (Lup)

Uygulama işlemi esnasında cilt yüzeyinin daha rahat ve büyük görünmesini sağlayan cihazdır. Her işlemden sonra dezenfekte edilmelidir.


Jilet

Sanatçılar tarafından yoğunlukla kullanılan bu malzeme tek kullanımlık olmalıdır. Uygulama yapylacak yerin tüylerden arındırılması için kullanılan bu malzeme iş yerlerinde yeteri kadar bulundurulmalıdır.


Tek Kullanımlık Eldiven

İşyerlerinde en çok kullanılan malzemelerden biridir. Her uygulama işlemi esnasında kesinlikle kullanılıp atılmalıdır.


İlk Yardım Çantası ve Dolabı

İçinde pamuk, antiseptik solüsyon, sargı bezi, makas, yara bandı, plaster, çengelli iğne vb malzemelerin bulunduğu bu çanta veya dolap, her zaman ağzı kapalı ve kolay ulaşılabilir bir yerde asılı olmalıdır.


Tıbbi Atık Kutusu

Dövme ve takı sanatçılarının kullandıkları dövme, takı iğnelerini attıkları boşaltılamayan kutudur. Bu atıklar delici ve kesici maddeler oldukları için atık halinde bile hastalık bulaştırma riski taşırlar. Bu gibi nedenlerden dolayı bu tarz atıklar kullanımdan hemen sonra bu tıbbi atık kutularının içine atılırlar. Bu kutunun imhası da yetkili otoritelerin talimatı ve gözetimi doğrultusunda yapılmalıdır.


Ayak Basarak Açılan Çöp Kutuları

Dövme ve takı işleriyle uğraşan işletmelerde yapılan işlemlerden dolayı çöp kutularının her zaman ağzı kapalı ve el değmeden açılır olması gereklidir. Tam hijyen sağlamak için bu konuya da yeteri özeni göstermek gerekir. Bunun için sürekli kullanılan çöp kutularının poşetlerini sürekli yenilemek el değmeden açılır kapanır ve sürekli kapalı kalmasını temin etmek gerekir. Her işletmede yeteri kadar bu tarz çöp kutusu bulundurulmalıdır.


B) HAZIRLIK AŞAMASI


Bu mekanın her zaman temiz ve tertipli, işlem esnasında kullanılacak olan bütün malzemelere kolayca ulaşılabilecek şekilde dizayn edilmesi gereklidir. Aşağıda belirtilen malzeme ve birimler bu mekanın içinde bulundurulmalıdır.


a) Tıbbi Dolap: Uygulama için o iş yerinde bulundurulan; mürekkepler, dövme makineleri, tutacak başlık ve uçlar, iğneler, iğne barları, mürekkep kabı ve metalleri, antiseptik solüsyon, vazelin, alkol ve diğer tıbbi malzemeler, vücuda takı ile ilgili tüm malzemeler bu dolabın içinde ve ayrıca tıbbi saklama kaplarında muhafaza edilirler.


b) Tıbbi atık kutusu: Piercing ve Dövme iğneleri kullanıldıktan sonra bu kutunun içine atılırlar. Atık kutusu dolduktan sonra kutunun imhası yetkili otoritelerin talimatına uygun olarak yapılır.


c) Uygulama yatağı veya koltuğu: Anında temizlenebilir ve dezenfekte edilebilir şekilde kaplanmış olmalıdır. Her müşteriden sonra dezenfekte edilmelidir. Bunun için de antiseptik solüsyonlardan yararlanılır.


d) Banko veya masa: Uygulama yapılırken kullanılacak olan malzemeler bu masanın veya bankonun üzerinde bulundurulur. Masanın veya bankonun üzeri cam, mermer vb dezenfekte edilebilir malzemelerle kaplı olmalıdır. Her uygulamadan sonra dezenfekte edilmelidir.


e) Çöp Kovası: Bu mekanın içerisinde en az bir adet ayak basarak açılan kapak sistemli bir çöp kovası bulundurulmalıdır.


f) Lavabo: Sanatçının kolayca ulaşabileceği şekilde dizayn edilmiş, devamlı sıcak su sistemi monte edilmiş ve su kesilmelerine karşı yedek su deposu bulunacak şekilde kullanıma hazır olmalıdır.


g) Sterilizasyon birimi: Genellikle sterilizasyon aletleri ve işlemleri bu mekanın içinde bulunur.

a) Desenin Seçimi: Desenin uygun boyutlarda olmasy gereklidir. Müşterinin bu konuda yeterli bilgisi olmadığından sanatçı uygun boyut konusunda ısrarcı olmalıdır. Boyutu uygun olmayan desenler kesinlikle yapılmamalıdır. Çünkü, bu şekilde uygulanacak olan desen vücutla belirgin olmayacaktır. Ayryca deri, cilt ve uygulayıcı faktörlerinden dolayı bir dövmenin yayılma riski unutulmamalıdır. Seçilen desenlerin el, yüz ve boyun gibi görünen yerlere yapılması uygun değildir. Bu konunun detayları eğitim programında yer alan psikoloji bölümünde anlatılacaktır.


b) Desenin Hazırlanması: Desen uygun boyuta getirildikten sonra aydınger, özel karbon kağıdı, özel transfer kalemi veya printer makinesi kullanılarak vücuda transfere hazır hale getirilir. (bazı desenlerde sanatçının el becerisine göre transfer işlemi gerekmeyebilir.) Genel olarak tavsiye edilen sanatçının desenin özellik ve detayların daha iyi kavrayabilmesi için o deseni transfere hazır hale getirirken önceden transfer kağıdı üzerinde çizmesidir.


c) Desenin vücuda transferi: İşleme hazır hale getirilen desenin vücuda transfer edilmeden önce müşteri cildinin transfere hazır hale getirilmesi gereklidir.


Bunun için
1. Cildin sabun vs ile yıkanması.
2. Tek kullanımlık jiletle tüylerinden arındırılması.
3. Cildin antiseptik solüsyon vs ile dezenfekte edilmesi.
4. Aydınger vs gibi kağıtlara alınan desenlerin vücuda transfer alınabilmesi için, bazı antiseptik solüsyonlar vs.. kullanarak transfer işleminin titizlikle gerçekleştirilmesi gereklidir.


Eğer bu transfer vücuda net bir şekilde alınırsa uygulama işlemi esnasında zaman kaybını önler ve desenin tam doğru olarak yapılabilmesi sağlanır.

Her yeni uygulamada bir önceki müşteriden sonra dezenfekte edilmiş masanın üzerine genişçe ve tek kullanımlık örtü (kağıt havlu, streç film vs) serilir. Dövme makineleri muhafaza kaplarından çıkartılarak masanın üzerine konulur. Tahta spatula vasıtasıyla vazelin kutusunun içinden yeteri miktarda vazelin alınarak bu örtünün üzerine konulur.

Mürekkep metali kağıt havlu, streç film vs ile kaplanarak masanın üzerine konulur. Yeteri kadar tek kullanımlık mürekkep kapları bu metalin üzerindeki oyuklara yerleştirilir. Kullanılacak olan sabunlu su veya antiseptik solüsyon spreylerinin streç film vasıtasıyla her müşteri için yeniden kaplanması gereklidir.


Ultrasonik yıkama cihazında kullanılan sıvı ve plastik kaplar her müşteri için yenilenir. Daha önceden paketlenmiş olan dövme iğneleri de paketli bir şekilde masanın üzerine konulur. Ayrıca kullanılacak olan ve daha önceden otoklavda sterilize edilmiş uç ve başlıklarda masanın üzerine konulur.


Piercing uygulamaları için de aynı şekilde bir önceki müşteri ile bağlantı kesinlikle olmamalıdır. Her müşteri için masanın üzerine tek kullanımlık örtü serilir. Spreyler streç film vasıtası ile kaplanır. Tek kullanımlık iğneler paket halinde masanın üzerine çıkartılır.

Daha önceden otoklavda sterilize edilmiş piercing makas ile açma ve kapatma aletleri masanın üzerine çıkartılır. Bütün bu işlemler yapılırken tek kullanımlık eldiven giyilmiş olmalıdır.

Seçilen desenin vücuda işlenebilmesi için en uygun iğne veya iğneler kullanılmalıdır. Bunun için özellikle "ana hat" iğnesi (tekli, üçlü, beşli vs) dolgu yapma veya gölgeleme iğnelerinden bir veya birkaçı tercih edilir. Bu iğne veya iğne grupları genellikle daha önceden iğne barlarına lehimleme yapılarak otoklavda sterilize edilir ve el değmeden paketlenirler.


Bu iğneler müşterinin görebileceği bir şekilde paketinden çıkartılıp makineye yerleştirilirler. Makine aksamında her iğne grubuna uygun uç ve başlıklar bulunur. Kullanılacak olan iğne grubuna en uygun olarak seçilen ve daha önceden otoklavda sterilize edilmiş uç ve başlıklarda makineye takılırlar.


Elektrik devresi açılan makinenin en uygun ayarda çalışabilecek şekilde amper ve volt ayarı yapılır. İğnenin ucunun titreşimsiz bir şekilde ileri geri hareket ediyor olması gereklidir. Bunun için de lastik ayarından yararlanılır. Dövme işlemine başlamadan önce streç film vasıtasıyla makinenin ve alt kablo çıkışlarının üzeri komple sarılır. Dövme işlemi esnasında karşılayabilecek bir takım problemler olabilir.


a) Elektrik devresinin kesilmesi: Bu problem, Priz-Fiş-Adaptör-Pedal-Ara kablo-makinenin iç devresi gibi faktörlerden meydan gelebilir. Ayrıca makine aksamının karbonlaşması ve nemli ortamlardan da kaynaklanabilir. Bu problemlere karşı her zaman hazırlıklı olmak gerekir. Yapılacak olan en doğru yol bu malzemelerin yedeğinin bulundurulmasıdır.


b) Uç problemleri: Bu problem genellikle kullanılan iğne veya iğne gruplarına en uygun olan ucun seçilmemesinden kaynaklanır. Daha iyi verim almak için uç değişikliğine gidilmelidir. Ayrıca ucun eskimesi ve iğne hazırlarken kullanılan lehimin uç içerisinde ağın sürtünmesinden veya lastik ayarından da kaynaklanabilir. Uç değiştirilebileceği gibi iğne değiştirme veya iğnenin ters düz edilmesi ve aşağıya doğru biraz eğilmesi işlemine de gidilebilir. Uç ve iğne arasındaki uyumsuzluktan kaynaklanan bu problemler dolayısı ile mürekkep püskürtmesi, yeteri kadar mürekkep vermeme veya deri zedelemesi gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Vücuda dövme ve takı uygulamalarında her ne kadar sanatsal yetenek gerekiyorsa da, aynı zamanda doğru prosedürlerin izlenmesi zorunluluğu vardır. Bu prosedürlerde hijyen her zaman ön planda tutulmalıdır. Uygulama işlemi tekniklerinin başarısı hijyen ile doğru orantılıdır. İstenildiği kadar yüksek sanat sergilense bile hijyenden kaynaklanan sorunlar yapılan sanat işleminin başaryya ulaşmasını engelleyecektir.


Her sanatçının kendine has uygulama teknikleri olacaktır. Bu farklılıklar sanatın gelişebilmesi ve daha ileri götürülebilmesi için gayet doğaldır. Fakat var olan teknolojinin bizlere sunduğu olanakları ölçüt alırsak, esas olan bazı yöntem ve teknikleri uygulama işlemi esnasında göz ardı edemeyiz.

Bu nedenlerden dolayı da aşağıda belirtilen yöntem ve teknikleri genel sağlığın korunması ve daha başarılı sonuçlar alabilmek açısından çok iyi değerlendirmek zorundayız.

Sanatçıların; Dövme ve Takı işlemlerinde hizmet almak isteyen kişilerin ve kendilerinin psikolojik olarak bu işlemlere hazır olup olmadıkları çok iyi değerlendirmeleri gerekir. Hizmet alacak olan kişinin vücuduna ömür boyu kalıcı bir desen yaptırmış olacağı düşünerek sanatçılar bu uygulamayı yapmadan önce müşterileriyle konuşup, kişilerin bu işe hazır olup olmadıklarını tespit etmeleri gerekir.


En önce kişinin emin olması gereklidir. Eğer kişinin tarzı değilse ve geçici bir hevesle veya modaya uyarak bu işlemi yaptırıyorsa sonradan pişman olacaktır. Pek çok kişin çevre ve iş faktörü dövmeyi taşımasına uygun değildir. Dini faktörler de bu konu üzerinde etkili olabilecektir. Bu demek değildir ki bu insanlar dövme yaptıramaz. Özellikle de ilk dövmelerde sanatçılar ve hizmet alacak olan kişilerin daha dikkatli olması gereklidir. Seçilecek olan desenin kişinin karakteri ve yaşam tarzı ile uyumlu olması gereklidir.


Ayrıca çok büyük dövmelerle başlamamak ve görünür yerlere (el, boyun, yüz, dirsek altı) bu dövmeleri yaptırmamak o kişiler için en basitinden daha az sorunlu etkilenme olacaktır. Genel olarak tespit ettiğimiz konu, yapılan ilk dövmelerin başarı orantısı ile psikolojik etkilenme oranını aynı olmasıdır. Örneğin çok detaylı bir dövme isteniyor fakat desenin boyutu uygun büyüklükte değil, eğer bu dövme böyle sorunlu bir şekilde vücuda işlenirse kişi zaten gerek desen bilgisi ve gerekse de dövme taşımak açısından bilinçli olmadığından işlem sonunda veya daha ileriki bir safhada dövmesinden yeteri kadar hoşnut kalmayacaktır.


Beklide adeta bir dövme düşmanı haline gelecek veya dövmecisini kötü sanatçı olarak niteleyecektir. Dövme sanatçılarının işleyecek oldukları bir deseni hizmet alacak olan kişiye, desenin büyüklüğü, işleyecekleri bölge, kişiyle uyumu ve taşıma faktörlerini de hesap ederek o kişiye yakıştırma konusunda becerili davranmaları gerektiğini hiçbir zaman unutmamalıdırlar. Ayrıca çok sık karşılaşılan yazı veya isim yazdırma işlemlerinde dövme sanatçılarının daha fazla sorgulayıcı olmaları gerekir.


Vücuda takı işlemlerinde de her zaman takı sanatçılarının insiyatif kullanmaları gereklidir. Hizmet almak isteyen kişilerin bu takıyı gerçekten emin olarak isteyip istemedikleri sorgulanmalıdır. İlk takım işlemlerinde her düşünülen takının yapılamayacağının gerektiği müşterilere anlatılmalıdır. Yada kişinin fiziksel hatlarına yakışacak şekilde bir takının yapılması o kişinin psikolojik etkilenme oranını en aza indirgeyecektir. Ayrıca o kişi için en uygun takım hangisi ve nerede olması gerektiği tavsiye edilmelidir. Hizmet almak isteyen kişilerde heyecan ve korku olayı her zaman var olacaktır. Bu durum; sanatçıların işlem esnasında sorunla karşılaşabileceklerine bir işarettir. Böyle durumlarda sanatçılar hizmet almak isteyen kişilerle önceden konuşarak açıklamalar yapmak, kendilerine güven sağlamaları için rahatlatıcı telkinlerde bulunmak ve bu işlemin öyle korkulacak bir şey olmadığını anlatarak hizmet alacak kişileri bilgilendirme yoluna gitmeleri gereklidir.


Özellikle dövme uygulamalarında işleme ilk başlanıldığı zaman hafif dokunmalarla kişiyi alıştırmak ve rahatlatmak gereklidir. Ayrıca daha az acıyan yerlerden başlamak o kişiyi rahatlatacaktır. Sanatçılarında sağlık ve düşüncesel olarak bu işlemleri yapmaya hazır olmaları gereklidir. Örneğin çok yorgun, stresli ve huzursuz bir sanatçının işleme başlamakta ısrar etmemesi gereklidir. Çünkü bu işlemlerde sanatsal başarı gerektiğinden kendisi sorunlu bir sanatçının işleminde ne kadar başarılı olabileceğini hiç tartışmaya gerek yoktur.

Cover-Up Nedir?

Bir dövmeyi başka bir dövmeyle kapatmak eylemidir.


Dövmeye zaman zaman rötuş yaptırmak gerekir mi?

Hayır. Dövmeye her daim bazı kremlerle bakım yapılırsa deri canlı, dövmede pırıl pırıl görünür.


Dövme yaptırınca abdest tutar mı?
Dövme yapılırken veya sonrasında deriye zarar vermez haliyle sağlıksal riski yoktur. Fiziki boyutu ile incelediğimizde temizlik amacı güden abdest almanın önünde bir sorun teşkil etmez. Psikolojik olarakta yorum kişinin kendisine bırakılır. Ama bu konuyla ilgili bir kayide yoktur.


Dövme ve piercingde en önemli risk nedir?

Hepatit, aids gibi virüslerin transferidir. Bunu engellemek için gerekli donanımın olmasına dikkat ediniz. (OTOKLAV)


Kaç tür dövme vardır?

Kalıcı, geçici(Hint Kynasy), Body Paint(vücut boyama), Dağlama, kesme tekniği, deri altı montajı olmak üzere 6 çeşit mevcuttur. 1-2 yıllık bir dövme mevcut değildir.


Dövmeyi çıkarmak mümkün müdür?

Kalıcı bir hasar vermeden dövmeyi çıkarmak mümkün değildir. Ancak iz bırakarak Lazer, estetik operasyon, Kazımak ve doku nakli ile pigmentler deriden çıkartılabilir.


Dövmede yaş sınırı ne olmalıdır?

18 yaşından gün almak yeterlidir. 15 yaş altına izinlide olsa dövme yapılmamalıdır. 15 yaş üstüne velisi izin vermek kaydı ile dövme yapılabilir.


Deniz suyu dövme ve piercing için sorun mudur?

Deniz suyu iyot içerdiği için tedavi özelliği bile mevcuttur. Ancak ilk 10 gün kesinlikle uzun süre su ile temas uygun değildir. Zira denizin içindeki olası bakteriler enfeksiyon riski getirir.


Dövme yaptırmak için en uygun zaman ne zamandır?

Bakım prosedürüne uygun kalmak şartı ile 12 ay boyunca her zaman dövme yaptıralabilir. Aksi takdirde sonuçlar farklı olabilir.

Dövme yapılırken kanama olurmu, kabuk bağlar mı, acı varmı?

Dövme yapımı esnasında kanama olmaz. Doku kendini tedavi için çıkardığı vücut serumu sertleşip kabuk tutma eğilimindedir. Merhemle nemlendirme kabuk oluşumunu engelleyip tedaviyi hızlandırmak amacıyla sürülmelidir. Beklendiği üzere bir acı mevcut değildir. Koltuk altı, bacak arası ve boyun gibi bölgeler biraz daha hassastır. Bu sebeple daha hızlı tahriş olduğu için biraz daha hissettiren yerlerdir. Onun dışında fazlaca hissettiren bir bölge yoktur. Tatlı bir acı mevcuttur. Epilasyon, ağda, kaş alımından daha fazla hissettirmediği söylenir. Kolu bir diş fırçası ile fırçalamak gibi dedikleride olur. Unutmayın yaptıranlar bir kez daha yaptırırlar.


Dövme ve piercing yaptırmadan önce uyuşturuyor musunuz?

Piercingde local soğutucu, lidokain mukoza bölgeler için kullanılır. Dövmelerde uyuşturma olmaz.


Alkol alarak dövme ve piercing yaptırabili rmiyiz?

Tavsiye etmeyiz